W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić procedurę leasingową w paru prostych krokach. Postaramy się bez zbędnych komplikacji w prostych słowach krok po kroku opisać procedurę kupowania pojazdu w formie leasingu.
- Złożenie wniosku leasingowego
Zanim strony (leasingodawca i leasingobiorca) będą mogły przystąpić do realizacji umowy leasingowej najpierw konieczne jest złożenie wniosku leasingowego w celu sprawdzenia zdolności leasingowej leasingobiorcy oraz ustaleniu warunków na jakich leasingodawca jest skłonny mu go przyznać.
- Wygenerowanie umowy
Jeśli bank zgodzi się na przydzieleniu leasingu na parametrach, na których składany był wniosek konieczne jest wygenerowanie umowy leasingowej do podpisania przez strony.
- Podpisanie umowy leasingowej
W momencie, w którym umowa leasingowa jest już wygenerowana strony muszą ja podpisać. Podpisanie musi odbyć się osobiście, w obecności pracownika lub przedstawiciela banku (lub instytucji poza bankowej będącej leasingodawcą).
- Sprawdzenie umowy leasingowej
Podpisaną umowę sprawdzają pracownicy banku, wszystkie podpisy muszą być w odpowiednich miejscach, jeśli były konieczne to pieczątki firmy itd.
- Wpłacenie opłaty wstępnej
Po podpisaniu umowy klient musi dokonać opłaty wstępnej (jeśli występuje).
- Zamówienie dokumentów do rejestracji
Z podpisaną umową leasingową, na którą dokonana została opłąta wstepna przez klienta bank zamawia od dostawcy dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu
- Rejestracja pojazdu i ubezpieczeniem
Ostatnim etapem jest rejestracja pojazdu i ubezpieczenie go. Należy pamiętać, że ubezpieczenie pojazdu musi być wystawione w dniu rejestracji, dlatego jeśli zamierzamy ubezpieczyć pojazd we własnym zakresie (jest taka możliwość, pomimo tego, że właścicielem pojazdu formalnie jest leasingodawca) należy skonsultować to wcześniej z leasingodawcą i przygotować odpowiednią ofertę od swojego agenta.