Samochód jest traktowany jako używany w leasingu, jeśli choć raz był zarejestrowany w Urzędzie Komunikacji. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mówimy o samochodzie demo zarejestrowanym na dane dealera i od daty rozpoczęcia leasingu do daty rejestracji nie minął rok.
Przedmiotem leasingu operacyjnego i finansowego mogą być pojazdy, które po ukończeniu leasingu będą nie starsze niż 10 lat. To znaczy, że czas trwania finansowania i wiek samochodu w sumie nie może być większy niż 120 miesięcy. Jeśli o leasing konsumencki chodzi, suma nie może przekraczać lat 15.
Zdarzają się firmy, które pozwalają nagiąć powyższe zasady w przypadku leasingu operacyjnego finansowego. Jest to jednak uzależnione od pojazdu, który miałby być jego przedmiotem, a konkretniej – stanu technicznego, przebiegu oraz marki. Krótszy okres trwania umowy leasingowej również powinien pozytywnie wpłynąć na zgodę na finansowanie.
Decyzja o przyznaniu leasingu na pojazd używany zależy od wyceny, którą przeprowadza firma leasingowa. Opiera się ona na sprawdzeniu w katalogach wartości pojazdu i porównaniu z ceną konkretnego egzemplarza. Samochód droższy o 25% od ceny rynkowej nie będzie leasingowany.
Na koniec zestawienie dokumentów kupna-sprzedaży na które można wziąć leasing:
Faktura VAT
Faktura VAT – marża
Faktura VAT – zwolniony
Rachunek (wystawia podmiot, który nie jest VATowcem)
Umowa kupna-sprzedaży nie pozwala na wzięcie leasingu.