Szukając samochodu do firmy często rozglądamy się za możliwością finansowania pojazdu w inny sposób, niż kupno w 100% za gotówkę. W tym momencie mamy kilka możliwości – zainteresować się kredytem samochodowym, leasingiem (jest kilka możliwości – operacyjnym, finansowym lub zwrotnym) oraz klasycznym refinansowaniem. Która z powyższych możliwości daje najwięcej korzyści? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Niniejsze porównanie traktuje o leasingu i kredycie. Jako, że leasing jest dość szerokim pojęciem, w tym porównaniu nieco je uprościmy i będziemy pisać o formie najczęściej wybieranej – leasingu operacyjnym.

Pierwszą, bardzo ważną kwestią jest koszt zakupu samochodu. Najbardziej korzystny jest zakup za gotówkę, ponieważ wtedy nie dolicza się dodatkowych kosztów, takich jak oprocentowanie finansowania czy wymagane dodatkowe ubezpieczenie. Porównując leasing i kredyt pod kątem wydatków lepiej wypada ten drugi. Jednak, ze względu na obecną sytuację na rynku, banki zaostrzają zasady udzielania kredytów, co pociąga za sobą wyższe oprocentowanie (pokrycie ryzyka). Instytucje leasingowe z kolei coraz częściej negocjują specjalne ceny na samochody, dlatego nieraz zdarza się, że taka oferta jest po prostu lepsza.

Jeśli o kwestie podatkowe chodzi, to różnice są niewielkie. Leasing pod tym względem oferuje więcej korzyści (wpłata wstępna może być odliczona od kosztów prowadzenia działalności, łącznie do 45% całkowitej wartości pojazdu).

Pod względem formy własności, nic nie przebije zakupu za gotówkę. W leasingu operacyjnym właścicielem jest finansująca instytucja, a my tylko używamy przedmiotu. Kredyt wymaga cesji, zarówno praw do pojazdu jak i świadczeń z ubezpieczenia AC.

Koszty ubezpieczenia – tutaj zarówno w przypadku kredytu jak i leasingu możemy od instytucji finansowej otrzymać pakiet ubezpieczenia lepszy, niż ten z którego korzystamy. W przypadku leasingu nie musimy załatwiać formalności związanych z rejestracją, aczkolwiek za tą czynność zostanie doliczona odpowiednia opłata.

Kończąc powyższą analizę, kredyt, leasing i zakup za gotówkę są korzystne w określonych przypadkach. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze formy finansowania, przeanalizujmy naszą sytuację i zalety każdego możliwego rozwiązania.