Los czasem płata figle i dostarcza nieprzyjemnych sytuacji – jedną z nich jest konieczność zakończenia działalności z różnych względów. Tym gorzej, jeśli musimy zamknąć firmę, a leasingujemy samochód. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Jest kilka opcji, które warto przemyśleć, zanim podejmie się decyzje. Pierwszą z nich, formalną, jest zgłoszenie rozwiązania działalności leasingodawcy i zwrot przedmiotu leasingu. Wtedy firma leasingowa nalicza opłatę w wysokości pozostałych płatności leasingowych bez odsetek, którą obniża o wartość samochodu osiągniętą podczas aukcji. Niestety, w takim wariancie pozbywamy się praw własnościowych do samochodu, a wcześniejsze rozliczenie umowy nie zawsze jest satysfakcjonujące finansowo.

Gdy leasing trwa ponad 2 lata można rozważyć przeniesienie umowy leasingu na inną firmę licząc nawet na solidne odstępne. Wielu przedsiębiorców interesuje się przejęciem finansowania, ponieważ często dotyczy ono samochodów zakupionych jako nowych i odpowiednio serwisowanych. Inną możliwością po upływie 24 miesięcy jest wcześniejszy wykup pojazdu – wtedy podobnie jak w momencie wcześniejszego zakończenia umowy należy spłacić pozostałe raty bez odsetek, z tym że auto staje się naszą własnością.

Inną możliwością jest po prostu spłacanie kolejnych faktur bez informowania leasingodawcy, a po zakończeniu leasingu zarejestrowanie samochodu na osobę prywatną. W takiej sytuacji niektórzy leasingodawcy, gdy już dowiedzą się prawdy, mogą mimo wszystko wypowiedzieć umowę. To nie zmienia jednak faktu, że w większości przypadków jest interpretowana na korzyść klienta, ze względu na brak oszustw finansowych względem fiskusa i firmy leasingowej.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się nad „za i przeciw” każdego powyższego rozwiązania. Niestety nie ma w tej sytuacji złotego środka, a najlepsza opcja zależy także od samego kształtu finansowania – pierwszej wpłaty, okresu, czy wykupu. W razie jakichkolwiek wątpliwości polecamy przeliczenie wszystkiego z kalkulatorem w ręku, bądź konsultację z doradcami finansowymi.