Zazwyczaj korzystamy z nazwałbym to „leasingu polskiego”. Czyli jakaś tam wpłata. Rata dopasowana do możliwości firmy choć często za duża. No i minimalny wykup 1 %, a czasami i 100 zł. Jednak leasing daje o wiele więcej możliwości. Jeśli trafimy na dobrego doradcę/brokera to dopasuje on ofertę do nas, a nie nas do leasingu. Jeśli chcemy się przygotować do tej analizy potrzeb naszej firmy warto jednak choć poznać podstawowe różnice jakie są pomiędzy leasingiem operacyjnym, a finansowym.

Zakładamy, że czynniki wpływające na wybór rodzaju leasingu to czas jego trwania, potrzeby i preferencje klienta, a także sposób rozliczania podatków. Tak więc krótko:

Leasing operacyjny jest formą leasingu, gdzie przedmiot jest własnością leasingodawcy i on dokonuje amortyzacji sprzętu. Zarówno opłata wstępna jak i poszczególne raty to koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy, VAT odliczany jest od każdej kolejnej raty leasingowej. Tutaj występuje także możliwość wykupienia przedmiotu leasingu po wykupieniu przedmiotu.

Leasing finansowy – tylko część raty jest kosztem uzyskania przychodu. Tutaj właśnie leasingobiorca jest formalnym właścicielem przedmiotu leasingu i to on dokonuje odpisów z tytułu amortyzacji. Przy opłacie wstępnej odliczany jest cały VAT. W tym wypadku nie ma wykupu, opłacenie ostatniej raty oznacza przeniesienie wszystkich praw własnościowych na leasingobiorcę.

Tłumacząc to w skrócie i prosto. Leasing finansowy jest tylko wtedy lepszy gdy zależy nam by być właścicielem samochodu pod względem podatkowym. Pozwala nam to na odliczenie jednorazowe VAT oraz amortyzację. Przypomnę, że w przypadku samochodów ciężarowych możliwe jest skorzystanie z tzw. „amortyzacji jednorazowej”. Co ważne na leasing finansowy „skazani” gdy kupujemy używany samochód na tzw. fakturę VAT Marża z komisu.

Ponieważ każdy lubi porównania zamieszczamy też tabelkę z najważniejszymi parametrami leasingu operacyjnego i finansowego.

Tab. Podsumowanie istotnych różnic leasingu operacyjnego i finansowego dla sachodów osobowych, dostawczych i ciężarowych o DMC do 3,5T.
Cecha    Leasing Operacyjny    Leasing Finansowy    Uwaga Doradcy net4car.pl
Okres leasingu    Od 24 do 84 m-cy    Od 6 do 84 m-cy    Okres leasingu i wiek samochodu nie może przekroczyć 10 lat
Amortyzacja    Po stronie leasingodawcy    Po stronie leasingobiorcy    W finansowym amortyzacja sam. Używanego to tylko 30 m-cy
Koszt uzyskania przychodu    Wszystkie koszty leasingu wraz z opłatą wstępną – BEZ WYKUPU.    Amortyzacja i odsetkowa część raty    W obu przypadkach wszystkie inne koszty samochodu to też koszt.
Podatek VAT    Doliczany do każdej raty leasingowej    Płatny w całości z góry wraz z pierwszą ratą    Przy zakupie na f-vat marża nie ma VAT.
Wykup    Min. 19 % przy leasingu na 24 m-ce i już od 1% pow. 36 m-cy    Nie ma. Po zakończonym leasingu przedmiot staje się własnością leasingobiorcy    Przy operacyjnym możemy zaproponować wyższy wykup niż standardowy. Daje to możliwość obniżenia raty leasingowej
Procedura    Wystarczy dowód osobisty i nip, oraz tylko 1 % wpłaty (nowy samochód do 101 tys. zł netto)    Wystarczy dowód osobisty i NIP, 1 % wpłaty + VAT    Mamy dla Państwa ofertę z możliwością sfinansowania VAT w leasingu finansowym!

Czyli można powiedzieć, że wszystko już wiemy. Jeśli jednak chcielibyśmy przełożyć naszą wiedzą na konkretną do porównania ofertę zapraszamy do doradców net4car.pl

Redakcja

Ps. I ceny samochodów do leasingu też mają dobre ;-).