Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest Zielona Karta. Jest to międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy OC pojazdów mechanicznych, mówiąc prościej jest to OC w ruchu zagranicznym. Nazwa wzięła się od koloru formularza, na którym jest wystawiany certyfikat.

 

Planując podróż za granicę zastanawiamy się czy nasze OC nam wystarczy, czy inne państwa będą wymagać dodatkowych ubezpieczeń.

 

Wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej wystarczy nam samo potwierdzenie zawarcia OC, które jest honorowane na terenie naszego kraju. Jeśli zaś planujemy podróż po innych państwach sprawdźmy czy będą one wymagały dodatkowo Zielonej Karty.

 

No właśnie, gdzie będziemy jej potrzebować? Jeśli nasza podróż będzie przebiegać przez np. Białoruś, Ukrainę, Albanię, Mołdawię. Na stronie internetowej Systemu Zielonej Karty znajdziemy listę państw, w których jest wymagane posiadanie powyższego dokumentu.

 

Zieloną Kartę można wykupić u większości towarzystw ubezpieczeniowych, a niektóre oferują ją bezpłatnie przy wykupieniu OC. Umowę zawiera się na określony przez nas okres, ale nie krótszy niż 15 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy.

 

Tak więc zanim wyjedziemy polecam zapoznanie się z powyższym tematem, aby uniknąć niepotrzebnych problemów podczas podróży.