Wykupując polisę OC lub AC firmy ubezpieczeniowe zawsze sprawdzają naszą historię szkodowości. Jak wiemy z każdym kolejnym rokiem bezszkodowej jazdy nabywamy kolejne zniżki, które obniżają nam wysokość składki. Zniżki zależą również od wieku kierowcy. Kierowca młody do 26 roku życia będzie mieć zwyżki ze względu na brak doświadczenia. Prawdopodobieństwo spowodowania przez niego wypadku jest znacznie wyższe.

 

Załóżmy, że przez kilka lat bezszkodowej jazdy wypracowaliśmy sobie maksymalne zniżki czyli -60%. Chwila nieuwagi podczas prowadzenia samochodu i możemy spowodować kolizję. Przy wznowieniu ubezpieczenia okazuje się że słono za to zapłacimy, ponieważ z naszego ubezpieczenia zostało wypłacone odszkodowanie. Im więcej takich szkód na naszym koncie tym mniej zostanie nam zniżek i większe składki będą do zapłaty.

 

Właśnie dla takich kierowców firmy ubezpieczeniowe przygotowały kolejny produkt jakim jest „ochrona zniżek”.

 

Jeśli zdarzy nam się opisana powyżej kolizja ten rodzaj ubezpieczenia uchroni nas w kolejnym roku od wzrostu składki. Firma ubezpieczeniowa wyliczając wysokość opłaty przy wznowieniu potraktuje nas ulgowo i nie weźmie pod uwagę szkody. Ale jest jeden istotny szczegół, ochrona zniżek ma zastosowanie w przypadku pierwszego zdarzenia, za które wypłacono odszkodowanie.

 

Są wyjątki w których nie będziemy mogli skorzystać z ochrony zniżek. Może to dotyczyć kierowców do 25 roku życia, jeśli będziemy posiadać mniej niż 60 % zniżek lub jeśli posiadamy zbyt krótko prawo jazdy. Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybierzemy.

 

Z pewnością powyższy rodzaj ubezpieczenia jest bardzo korzystny zwłaszcza dla kierowców, którzy mają wysokie zniżki. Oni w razie spowodowania wypadku maja najwięcej do stracenia. Koszt też jest stosunkowo niewielki (od kilkunastu złotych) w porównaniu do wzrostu wysokości składki po szkodzie, tym bardziej, że odrobienie straconej zniżki trwa 2 lata.